Menemen Nasıl Yapılır?

Ev hanımlarının maharetlerini gösterdikleri yerlerden birisi de menemen yapmaktır. Herkes kendisinin en iyi yaptığını düşünür ama gerçek bir menemen yapmak üst düzey bir yetenek istemektedir. Öğrenci arkadaşların aç kalmamak için tercih ettikleri bu yemek, genelde kahvaltılarda ve atıştırmalık öğünlerde yenir. Yapımında ise hassas davranmak ve her şeyi harfiyen uygulamak gerekmektedir.

Menemen için domateslerimizi bir güzel yıkadıktan sonra kabuklarını soyalım. Eğer kabuklarını soymazsak yerken ağzımıza gelir ve kayış tadı uyandırır. Biberlerimizi de yıkayıp kabuklarını soyduktan sonra ince ince doğrayalım. Arzu edelener soğan da doğraya bilirler fakat genelde soğansız tecih edilmektedir. Ülkemizin doğusunda daha çok soğanlı yenmektedir. Bütün bunları yaptıktan sonra tavaya azcık yağ koyarak biber ve soğanı kavuralım.

Kavurma işleminden sonra domateslerimizi de ekleyerek tavanın üstünü kapatalım ve suyunu salıncaya kadar bekleyelim. Domatesler suyunu saldıktan sonra sıra geldi yumurtaları kırmaya. Domates tadının çok olmasını istiyorsanız domatesi, yumurtanın fazla olmasını istiyorsanız yumurta sayısını fazla tutmalısınız. Ben genelde bir domatese 2 yumurta olacak şekilde yapıyorum. Yumurtaları kırıp pişirdikten sonra afiyetle yiyebiliriz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*