Pratik Makarna Nasıl Yapılır?

Makarna, acil yemek ihtiyacı olanların vaz geçilmez yemeğidir. Özellikle öğrenciler tarafından sıka tercih edilmesi ile nam salmıştır. Yapımı herkes tarafından kolay olarak algılanmaktadır ancak lezzetli bir makarna yapmak marifet ister. Bunun yanı sıra üzerinde dökülecek sos da önemlidir. Biz salçalı makarna yapımını anlatacağız.

Öncelikle bir paket makarnayı kaynamakta olan suyun içine atalım.  İçerisine bir tatlı kaşığı kadar tuz attıktan sonra 3 dakika bekleyelim ve ardından kısık ateşe alarak tencerenin kapağını kapatalım, 10 dakika kadar 8 – 10 dakika kadar bekleyelim. 10 dakikadan fazla beklersek makarnamız hamur gibi olur ve yiyenler tarafından beğenilmeye bilir. O sebeple süreye dikkat etmek gerekir.

Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra makarnayı delikli süzgeçe alalım ve soğuk suyun altında iyice yıkayalım. Pişirme işlemini yaptığımız tencereye biraz yağ ve tuz koyalım. Ardından iki yemek kaşığı salça ilave edelim ve çok az su ile karıştıralım. Süzgeçe aldığımız makarnaları tencereye koyarak salçanın içinde iyice çevirelim. Son olarak tabaklara koyarak servis edelim. Afiyet olsun.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*