Tavuk Suyu Çorbası Nasıl Yapılır?

Kış aylarının vaz geçilmezi, hastalıkların bir numaralı ilacı, çocukların korkulu rüyası, annelerin ellerinden çıkan en şifalı çorbalardan biri olan tavuk suyu çorbası, günün her saatinde içilebilmesi ve doyuruculuğu ile çok fazla tercih edilmektedir. Çocukların bu çorbayı sevmemesinin nedeni çoğu zaman tadı ve kokusudur, fakat büyükler tarafından çok tercih edilmektedir ve oldukça tok tutucudur.

Karnın acıkmasını geciktirdiği için özellikle sabah öğününde sıkça tercih edilen bu çorbanın yapımı çok ustalık gerektirmemektedir fakat iyi bir lezzet tutturmak için kıvamın tutturulması lazım gelmektedir.

Soğanı iri iri parçalar haline getirerek yıkamış olduğunuz tavuk göğsü ve but ile birlikte tencereye atın. Su ilave ettikten sonra yarım saat kadar haşlayın. Tavuk etlerini ayrı bir tabağa alarak soğumasını bekleyin ve soğuduktan sonra kemiklerinden ayırın. Etleri didikleyin. Bir tava içerisinde tereyağı, un, karabiber, tuz ve isteğe bağlı baharatları unun kokusu çıkıncaya kadar kavurun. Bu karışımla birlikte tavuk etlerini çorbaya ilave edinve 10 dakika kadar pişirin. Çorbanızı afiyetle yiyebilirsiniz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*